piątek, 21 października 2011

Więcej o projekcie

Postanowiliśmy udowodnić, że Polska nie jest zamkniętym monolitem narodowościowym. W związku z konkursem w ramach akcji „Polska dla wszystkich”, przygotowaliśmy nowatorski projekt na rzecz budowania tolerancyjnych postaw i bardziej otwartego społeczeństwa. Postawiliśmy na działania obywatelskie: edukację i zaciekawienie młodszych kolegów ze szkół podstawowych tematyką mniejszości narodowych i etnicznych w naszym kraju.

Jesteśmy żywo zainteresowani sprawami społecznymi i chcielibyśmy przełamać stereotypy na temat Litwinów, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Kaszubów, Romów i Ślązaków. Zdecydowaliśmy się przygotować interaktywne lekcje w klasach integracyjnych trzech gdańskich szkół podstawowych: SP nr 80, SP nr 24 oraz SP nr 44, które odbyły się 12.10 i 13.10.2011.

Zajęcia w każdej z odwiedzonych szkół, rozpoczynała pogadanka połączona z „burzą mózgów”. Na rozgrzewkę, osoba koordynująca, stawiała dzieciom pytania rozbudzające ciekawość, a jednocześnie sprawdzające ich początkową wiedzę. Wcieliliśmy się w przedstawicieli poszczególnych mniejszości i grup. Zadbaliśmy o tradycyjne stroje i przygotowali stanowiska, przy których dzieci zdobywały bardziej szczegółowe informacje i aktywnie uczestniczyły w zabawach. Uczniowie podstawówek, mieli możliwość posmakowania tradycyjnych przysmaków (m.in litewskiego chleba z miodem, macy), nauczenia się abecadła kaszubskiego czy spróbowania swoich sił w składaniu matrioszki.

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni efektami, jakie uzyskaliśmy oraz ciepłym przyjęciem, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Quiz zamykający zajęcia, pokazał jak wiele o mniejszościach zapamiętały dzieci. Entuzjastyczny odbiór utwierdził nas w przekonaniu, że tego rodzaju zajęcia są potrzebne – pomagają już od najmłodszych lat kształtować światopogląd kolejnego pokolenia, dając nadzieję na pełniejsze poznanie innych narodów, kultur i wyznań oraz na na większą tolerancję.

Postanowiliśmy uczynić swoją akcję bardziej cykliczną i dzięki pomocy p. Agnieszki Kawuli, nauczycielki geografii, zaangażować kolegów ze swojej szkoły do kontynuacji działań. Aby poszerzyć grupę odbiorców projektu, aktywnie udzielamy się w wirtualnej rzeczywistości – można nas znaleźć na facebook’u ( odnośnik znajduje się po lewej stronie ). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz